Viktorija Radojević Mavrič, direktorica marketinga, Mercator
“Brez močnih temeljev se tudi najbolj dodelane marketinške strategije lahko hitro zamajejo.”
Koliko SMK-jev ste se v svoji karieri že udeležili?
Odkar sem prišla v Slovenijo, sem bila na vseh – torej do danes na sedmih. SMK je zame nepogrešljiva stalnica, ki mi omogoča vpogled v aktualne trende, izmenjavo znanja in priložnost za srečanje z izjemnimi strokovnjaki.
Kateri so tisti temelji marketinga, ki ne glede na spremembe ostajajo isti?
Čeprav se trendi v marketingu nenehno spreminjajo, je ključno, da se vračamo k osnovam. Na temeljih, kot so 4P, gradimo in jih nadgrajujemo z inovacijami ter sodobnimi pristopi. Brez močnih temeljev se tudi najbolj dodelane marketinške strategije lahko hitro zamajejo.
Zakaj marketing – zakaj vztrajate v marketingu, kakšno motivacijo vam daje?
Marketing je srce vsakega podjetja, saj se vse začne in konča pri uporabniku. Razumevanje njegovih potreb, želja in vedenja me izjemno motivira. Ko k temu dodamo še kreativnost, merjenje učinkovitosti in uvajanje inovacij, dobimo dinamično področje, ki nikoli ne postane dolgočasno. Marketing je zame več kot delo – združuje logiko, čustva in ustvarjalnost.
Kako se SMK po vašem razlikuje od drugih dogodkov? Kaj je prednost SMK pred drugimi?
SMK ni le konferenca. Je pravi vrtinec najboljših strokovnjakov, idej in praks v marketingu. Njena prednost je zagotovo izjemen program, ki združuje najbolj aktualne trende in poglobljeno strokovno vsebino. Poseben pečat SMK dajo udeleženci. Zbere se veliko raznolikih posameznikov z vseh vetrov. Pika na i je, da ni dogodek le za marketingaše, ampak pritegne tudi vodilne iz podjetij, ki si želijo bolje razumeti marketinške trende in jih strateško vključiti v svojih organizacijah.
Katere najpomembnejše “lekcije” ste se naučili, ko ste pri svojem delu morda naleteli na neuspeh?
Radi rečemo, da neuspeh ne pomeni konca sveta, če se iz njega nekaj naučimo. Sama pa bi k temu dodala, da padec sam po sebi ni neuspeh. Neuspeh je, če se ne poberemo nazaj. Vsaka napaka je priložnost za rast in izboljšanje. Ključno je, da si pripravljen prilagoditi strategijo, poslušati in slišati ter nikoli ne odnehati. Marketing ni popolnoma varen teren, a ravno to prinaša možnosti za preboje, ki jih potrebujemo, če želimo rasti.
Rok Hladnik, direktor, Flat Circle
“Ne glede na vse spremembe, ki jih prinašajo nove tehnologije in trendi, ostajajo temelji marketinga nespremenjeni: dober produkt, relevantna ponudba, poznavanje ciljne publike, jasna diferenciacija od konkurence ter zaupanje.”
Koliko SMK-jev ste se v svoji karieri že udeležili?
Do danes sem se udeležil že petih Slovenskih marketinških konferenc, in moram reči, da je bila vsaka izmed njih nekaj posebnega. SMK je prostor, kjer se srečajo najpomembnejši akterji marketinškega sveta – strokovnjaki, vizionarji in kreativni misleci, ki soustvarjajo prihodnost naše panoge. Zame so te konference izjemno dragocena priložnost, ne le za pridobivanje novih znanj in vpogledov, temveč tudi za izmenjavo izkušenj z drugimi. Prav na SMK sem se večkrat srečal z idejami, ki so kasneje močno vplivale na moj način razmišljanja in dela. Hkrati pa so konference tudi priložnost, da ponovno vidim znance in kolege ter skupaj z njimi premislimo, kam marketing kot stroka potuje.
Kateri je ključni vpogled, ki bi ga kot član Programskega sveta SMK želeli sporočiti skozi program letošnje SMK?
Program letošnje SMK nosi pomembno sporočilo: spremembe so stalnica, a osnove ostajajo ključne. Marketing se spreminja z neverjetno hitrostjo – od novih tehnologij do spremenjenih potrošniških navad – vendar so temeljne vrednote vedno iste. Podjetja, ki uspešno ‘navigirajo’ skozi turbulentne čase, so tista, ki se vračajo k osnovam: kakovostnim izdelkom, jasni zgodbi in iskreni komunikaciji s svojimi strankami. Letos želimo udeležencem pokazati, da je marketing več kot samo orodje za doseganje ciljev – je strateški partner vsakega podjetja. Če začnemo pri osnovah in gradimo na trdnih temeljih, lahko spremembe sprejmemo kot priložnost za rast, ne kot oviro. Program je zato zasnovan tako, da ponuja praktične vpoglede in konkretne rešitve za vsakodnevne izzive, s katerimi se marketingaši soočamo.
“Letos želimo udeležencem pokazati, da je marketing več kot samo orodje za doseganje ciljev – je strateški partner vsakega podjetja.”
Katero je osnovno vprašanje, ki si ga moramo zastaviti marketingaši v letu 2025?
Vprašanje, ki si ga bomo v nekem trenutku postavljali vsi (nekateri pa si ga že), je: Human vs AI – kdo bo koga? Tehnološki razvoj, predvsem umetna inteligenca, je v zadnjih letih dosegel izjemne mejnike in v marketingu že zdaj vidimo njen vpliv – od personaliziranih vsebin do avtomatiziranih kampanj. A ob tem je ključno, da ne pozabimo, kaj marketing v svojem bistvu je – razumevanje ljudi, njihovih potreb in čustev. Ljudje hrepenimo po pristnosti, po stiku, ki presega algoritme.
Marketing prihodnosti bo moral združevati najboljše iz obeh svetov: zmogljivosti umetne inteligence, ki omogoča personalizacijo in učinkovitost, ter človeško empatijo in kreativnost, ki ustvarjata resnično povezavo s strankami – tega se namreč ne da kupiti niti “naučiti”. Ključno vprašanje bo torej, kako tehnologijo uporabiti kot orodje, ki podpira, ne pa nadomešča človeški element.
Kateri so tisti temelji marketinga, ki ne glede na spremembe ostajajo isti?
Ne glede na vse spremembe, ki jih prinašajo nove tehnologije in trendi, ostajajo temelji marketinga nespremenjeni: dober produkt, relevantna ponudba, poznavanje ciljne publike, jasna diferenciacija od konkurence ter zaupanje. Na koncu dneva mora vsak produkt ali storitev reševati konkretno potrebo ali težavo. Če tega ni, lahko v kampanje investiramo milijone, pa ne bomo dosegli želenih rezultatov. Poleg tega je ključno razumeti, kdo je naša ciljna publika, kakšne so njene potrebe in kako ji lahko ponudimo nekaj, kar je drugačno od konkurence. Da ne dolgovezim, kratek odgovor na vprašanje bi bil: zaupanje. To je tisto, kar se gradi počasi in z doslednostjo. Blagovne znamke, ki so kredibilne, si zaslužijo lojalnost svojih strank, kar jim omogoča dolgoročno rast. Spremembe bodo vedno prisotne, a te osnove so tisti kompas, ki ga marketingaši ne smemo nikoli izgubiti.
Zakaj marketing – zakaj vztrajate v marketingu, kakšno motivacijo vam daje?
Marketing me navdušuje, ker združuje toliko različnih vidikov – analitiko, kreativnost, strategijo in psihologijo. Moje prve večje izkušnje na tem področju segajo v čase, ko sem kot direktor Primorskih novic zastavil in sodeloval pri prehodu iz tiska na splet. Takrat sem se prvič srečal z digitalnim oglaševanjem in potencialom tehnologije, kot so samoučeči algoritmi in programatični zakup oglasnega prostora. Ob tem sem opazil, kako zelo so te spremembe preoblikovale oglaševalsko industrijo, a hkrati prepoznal, da veliko podjetij ne razume, kako te nove priložnosti izkoristiti. Prav to me je gnalo, da se posvetim marketingu – združiti sodobne digitalne pristope z razumevanjem poslovnih modelov in potreb naročnikov. Najbolj me motivira občutek, da lahko s svojim delom neposredno vplivam na rast in uspeh podjetij. Vsak projekt je priložnost, da ustvarimo nekaj novega, popolnoma drugačnega in predvsem učinkovitega.
Kateri marketinški trend je po vašem mnenju najbolj zaznamoval zadnjih 30 let?
Če bi moral izbrati en sam trend, bi izpostavil digitalizacijo in posledično možnost vzpona novega pristopa nagovarjanja kupcev – digitalnega marketinga. Pojav interneta, mobilnih naprav in družbenih omrežij je v zadnjih treh desetletjih povsem preoblikoval marketing. Način, kako komuniciramo, kako merimo rezultate in kako gradimo odnose z uporabniki, je neprimerljiv s preteklostjo. V preteklosti smo oglaševali predvsem množično – televizijski oglasi, tisk, radio. Danes pa lahko z natančno analitiko nagovorimo posameznike in ustvarimo popolnoma prilagojene in personalizirane “izkušnje”, ki so prej veljale za nemogoče. Digitalizacija je prinesla nešteto priložnosti, hkrati pa tudi nove odgovornosti, saj so uporabniki bolj kot kadarkoli pozorni na pristnost blagovnih znamk.
Mojca Avšič, izvršna direktorica marketinga in digitalne prodaje, Petrol
“Največja motivacija zame je vpliv, ki ga ima lahko marketing na širši razvoj podjetja ter priložnost, da skozi inovacije ustvarjamo dodano vrednost za stranke in družbo.”
Koliko SMK-jev ste se v svoji karieri že udeležili?
Uf … Moj prvi je bil leta 2000. Potem pa sem SMK zamudila samo ob kakšnih prelomnicah – obe porodniški pa menjava službe ipd. Torej sem se udeležila SMK že več kot 20-krat.
Kateri je ključni vpogled, ki bi ga kot članica Programskega sveta SMK želeli sporočiti skozi program letošnje SMK?
Ali se v marketingu zavedamo, kakšen vpliv imamo lahko na širše dogajanje v družbi, na širše spreminjanje navad, vedenj, verovanj … in zato: ali se zavedamo, kakšno odgovornost imamo?
Seveda je pomembno tudi, da najprej marketing pridobi pomen in vpliv znotraj podjetja. Da bi postal gonilo razvoja, mora marketing globoko razumeti poslovne strategije, ključne kazalnike uspešnosti ter zakonitosti panoge, v kateri deluje, svoje segmente kupcev in kako lahko vpliva nanje itd. Le tako lahko učinkovito sooblikuje poslovno strategijo in doprinese k trajnostni rasti podjetja, prav tako pa tudi vpliva na širše družbeno dogajanje in razumevanje.
Kateri so tisti temelji marketinga, ki ne glede na spremembe ostajajo isti?
Osnove marketinga v svojem bistvu ostajajo enake, ne glede na čas in tehnologije. Principi delovanja v marketingu ostajajo nespremenjeni – zasledovanje, upoštevanje in razumevanje vseh marketinških P-jev (ali vsaj 4-ih ali 7-ih) so še vedno odlična opora za vsakega marketingaša.
Ena stvar, ki se ni spremenila in pri kateri vztrajam tudi sama, je razumevanje moči in pomena marketinga pri razvoju podjetja. Marketing mora biti gonilo razvoja – ne le blagovne znamke, ampak tudi celotnega podjetja. To pomeni, da mora marketing razumeti poslovne strategije in ključne kazalnike uspešnosti (KPI-je), da lahko aktivno vpliva na poslovno strategijo in jo pomaga uresničevati.
V Petrolu nam je uspelo marketing postaviti v središče delovanja podjetja, kjer ima neposreden vpliv na strateške odločitve, podpira poslovne cilje in skrbi za stranko kot osrednji element vseh aktivnosti. To zahteva, da marketingaši poznamo zakonitosti panoge, v kateri delujemo – ali v primeru širših podjetij, kot je Petrol, zakonitosti več panog. Prav tako je ključnega pomena, da znamo izmeriti učinke svojih aktivnosti in prevzamemo soodgovornost za poslovne rezultate podjetja.
Zakaj marketing – zakaj vztrajate v marketingu, kakšno motivacijo vam daje?
Marketing mi omogoča, da združujem analitično razmišljanje, strateško načrtovanje in kreativnost. Največja motivacija zame je vpliv, ki ga ima lahko marketing na širši razvoj podjetja ter priložnost, da skozi inovacije ustvarjamo dodano vrednost za stranke in družbo.
Kateri marketinški trend je po vašem mnenju najbolj zaznamoval zadnjih 30 let?
Zagotovo širitev družbenih omrežij, ki so korenito spremenila način komuniciranja. Omogočila so neposreden stik z uporabniki in postavila nove standarde za personalizacijo, interakcijo in hitrost interakcij.
V zadnjih letih pa izstopa tudi hiter razvoj umetne inteligence. Čeprav smo še na začetku izkoriščanja njenega potenciala, je jasno, da bo UI oblikovala prihodnost marketinga v vseh fazah – od načrtovanja do izvedbe.
Kakšno napoved bi danes dali marketingu za čez 30 let? Kaj vas najbolj navdušuje glede prihodnosti marketinga?
Marketing bo še bolj osredotočen na stranko, z močnim poudarkom na interdisciplinarnem sodelovanju. Tehnologija, kot sta umetna inteligenca in analitika podatkov, bo omogočala še večjo personalizacijo in učinkovitost, a ključna bo ostala človeška komponenta – razumevanje potreb in grajenje odnosov.
Spoštovanje naslednjih principov (ki jih zasledujem pri svojem delu) bo zanimivo spremljati tudi v naslednjih 30-ih letih:
- Vedno v središče postavi stranko, kupca, uporabnika svojih produktov in izdelkov.
- Marketing lahko deluje le v sodelovanju z drugimi deležniki – interno in eksterno … Brez sodelovanja pride do tega, da smo lahko sami sebi namen.
- Dobre prakse iz ene branže se lahko med branžami prenašajo …
- V krizi se človek največ nauči – strokovno, vedenjsko, poslovno …
- Nikoli ne postavljaj sebe na prvo mesto, ampak ekipo – tudi brez uigrane ekipe in raznolikih kompetenc je nemogoče razvijati uspešne projekte.
- Ekipa je tako dobra, kolikor je dober njen najšibkejši člen.
- Uči se od svoje ekipe, strokovnjakov na posameznih področjih, ki znajo več kot ti.
- Bodi odprt do novosti, ki se pojavljajo v marketingu, družbi, v branžah, kjer deluješ. Vedno preverjaj tudi druge branže, ali so lahko relevantne za segment kupcev, ki jih naslavljaš.
Katere najpomembnejše “lekcije” ste se naučili, ko ste pri svojem delu morda naleteli na neuspeh?
Pregovor “Garbage in, garbage out” se je še vedno izkazal za resnično dejstvo.
Zenel Batagelj, ustanovitelj in partner, Valicon
“Dno je za nami, danes ustvarjamo za naslednjih nekaj let. Ne smemo se ujeti v past in gledati na trge pesimistično.”
Koliko SMK-jev ste se v svoji karieri že udeležili?
Skoraj vseh, mislim, da manjka kakšen na začetku.
Kateri je ključni vpogled, ki bi ga kot član Programskega sveta SMK želeli sporočiti skozi program letošnje SMK?
Moj pogled na svet je izrazito pozitivističen. Dno je za nami, danes ustvarjamo za naslednjih nekaj let. Ne smemo se ujeti v past in gledati na trge pesimistično. Kar je težko, sploh glede na vse, kar se dogaja okoli nas – v regiji, od koder prihajamo, v EU, kamor sodimo, in glede na turbulence, ki se dogajajo na globalnem nivoju. Ampak mi to zmoremo in moramo, ker smo marketinški strokovnjaki. Kar nekaj hoje po robu nas čaka. In marsikdo od naših kolegov nas bo čudno gledal. In takšni “čudaki” se enkrat na leto zberemo na Obali. 🙂
Katero je osnovno vprašanje, ki si ga moramo zastaviti marketingaši v letu 2025?
Obstajajo ogromne razlike med podjetji glede vloge marketinga. Imamo ‘benchmark’, ki dokazano deluje, to je zagotovo Atlantic Grupa. Torej, zakaj ni tako povsod in kaj lahko za to naredim kot marketingaš?
Kateri so tisti temelji marketinga, ki ne glede na spremembe ostajajo isti?
Znamke so največja vrednost podjetja. Potrebujejo čas in konsistentnost. Na SMK pogrešam poglobljene debate o brandingu, vendar se strinjam, da to sodi na kakšen drug dogodek.
Kako gledate na vlogo marketinga danes, ob bogatih izkušnjah, ki jih imate, in kako drugače je to od tega, kako ste na marketing gledali ob začetku vaše kariere?
Na začetku sem gledal nanj kot nepotrebno zlo. V obdobju vseh kriz se mi zdi, da je marketing segel v vse pore podjetij. Zasluži si veliko več pozornosti in pomena v podjetjih.
Zakaj marketing – zakaj vztrajate v marketingu, kakšno motivacijo vam daje?
Marketing je dejansko vse. Če bo kdo spremenil svet na boljše, je to marketing.
Kako se SMK po vašem razlikuje od drugih dogodkov? Kaj je prednost SMK pred drugimi? (Imate s SMK kakšno posebno anekdoto, ki bi jo bili pripravljeni deliti?)
Širina – ker razumemo marketing zelo, zelo široko. Verjetno je to največja razlikovalna prednost in hkrati pomanjkljivost. SMK je mati vseh dogodkov. Mimogrede, je mati in ne oče.
Kateri marketinški trend je po vašem mnenju najbolj zaznamoval zadnjih 30 let?
Slovita izjava Marca Andreessena: “Software will eat the world.” Najprej računalniki, potem internet, potem mobilne naprave, zdaj AI. Tule sem, glede na moje ozadje faliranega študenta matematike in v duši programerja, v precejšnji prednosti v tej marketinški skupnosti. Na primer, da imam svoj USP.
Kakšno napoved bi danes dali marketingu za čez 30 let? Kaj vas najbolj navdušuje glede prihodnosti marketinga?
“Marketing will eat the world.”
Katere najpomembnejše “lekcije” ste se naučili, ko ste pri svojem delu morda naleteli na neuspeh?
Neuspehov, hvala bogu, ni bilo veliko, pa vendar, ko so se zgodili, je bilo to vedno takrat, ko sem precenjeval uporabnika in določene stvari (napačno) predpostavil.
Peter Frankl, direktor in glavni urednik, Časnik Finance
„Najpomembnejša lekcija je, da so podatki tisti, s katerimi lahko utemeljiš svoje notranje zaznavanje, kam bodo šli svet, družba in podjetje.“
Koliko SMK-jev ste se v svoji karieri že udeležili?
Gotovo več kot desetih, še pomnim ne več.
Kateri je ključni vpogled, ki bi ga kot član Programskega sveta SMK želeli sporočiti skozi program letošnje SMK?
SMK je vselej bila stičišče stroke, obisk konference pa zelo pomaga pri tem, da napreduješ, tako poklicno kot osebno. S SMK rasteš. Ne pridobiš samo novega znanja in ga utrjuješ, ampak se tudi dobro zabavaš in spoznaš nove ljudi.
Katero je osnovno vprašanje, ki si ga moramo zastaviti marketingaši v letu 2025?
Marketingaš je danes vse: digitalno vešč poznavalec celotne družbe, podjetja, v katerem deluje, panoge, mora pa biti tudi prodajno, razvojno in finančno vešč ter še kako kreativen. Združuje znanje o podatkih z notranjim občutkom, trdo z mehkim.
Najbolj pomembno je, da marketing preseže svoj mehur, v katerem žal prepogosto domuje. Kako še bolj ven iz njega!?
Kateri so tisti temelji marketinga, ki ne glede na spremembe ostajajo isti?
Nikoli ne smemo pozabiti na osnovno poslanstvo in korenine.
Kako gledate na vlogo marketinga danes, ob bogatih izkušnjah, ki jih imate, in kako drugače je to od tega, kako ste na marketing gledali ob začetku vaše kariere?
Kot rečeno, marketing se je razširil na vsa področja posla in družbe. Včasih je šlo predvsem za tržno komuniciranje.
Zakaj marketing – zakaj vztrajate v marketingu, kakšno motivacijo vam daje?
Marketing je razvojno celosten in je še kako pomemben za rezultate. Pa tudi v veselje mi je.
Kako se SMK po vašem razlikuje od drugih dogodkov? Kaj je prednost SMK pred drugimi?
SMK je dogodek, na katerem največ pridobiš. Pika.
Kateri marketinški trend je po vašem mnenju najbolj zaznamoval zadnjih 30 let?
Multidisciplinarnost.
Kakšno napoved bi danes dali marketingu za čez 30 let? Kaj vas najbolj navdušuje glede prihodnosti marketinga?
Marketing je prihodnost, ki jo bo zaznamovalo predvsem široko védenje.
Katere najpomembnejše “lekcije” ste se naučili, ko ste pri svojem delu morda naleteli na neuspeh?
Najpomembnejša lekcija je, da so podatki tisti, s katerimi lahko utemeljiš svoje notranje zaznavanje, kam bodo šli svet, družba in podjetje. Ko sem se zanašal samo na svojo intuicijo, sem naredil več napačnih odločitev. A brez intuicije in kreativnosti tudi ob vseh podatkih ne gre.